Jak bezpiecznie dokonać transportu paliw?
Prawidłowy transport paliw to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden dystrybutor. Ze względu na łatwopalny charakter przewożonych substancji konieczne jest ścisłe przestrzeganie reguł, które mają na celu zniwelować ryzyko eksplozji, na przykład na skutek nieszczęśliwego wypadku drogowego. Normą na rynku są specjalnie zaprojektowane cysterny, gwarantujące transportowanym paliwom bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ewentualny wypadek może przyczynić się do utraty życia lub zdrowia kierowcy oraz osób postronnych, zaś utrata sporej ilości paliwa, szczególnie w dobie globalnego kryzysu, niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno gospodarcze, jak i ekologiczne. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat prawidłowego transportowania paliw.
Na czym polega prawidłowy transport drogowy paliw?
Zasady obowiązujące na rynku dotyczą wielu paliw wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Mowa tu zatem o benzynie, ropie naftowej, nafcie, różnego rodzaju olejach opałowych, a także ciekłym gazie ziemnym. Przewóz tego typu paliw powinien opierać się na pełnej zgodności z umową dotyczącą transportu towarów niebezpiecznych. Nakazuje ona między innymi transport paliw w kontenerach-cysternach, a także cysternach stałych, odejmowanych oraz przenośnych. Według wspomnianej wyżej umowy każdy transport powinien również podlegać Transportowemu Dozorowi Technicznemu. To właśnie takie regularne kontrole mają na celu sprawdzenie, czy cysterna jest sprawna technicznie oraz posiada właściwe oznakowanie.
Czym dokładnie jest takie oznakowanie? Mowa tu przede wszystkim o specjalnych nalepkach oraz tablicach w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze. Umieszczone w widocznym miejscu informują innych użytkowników drogi o tym, że w cysternie przewożone są niebezpieczne substancje, nakazując tym samym zachowanie bezpiecznej odległości. Co więcej, oznaczenia, wykorzystywane podczas transportu paliw mają również za zadanie informować różnego rodzaju służby o konieczności zapewnienia możliwie największego zabezpieczenia pobliskich terenów.
O czym muszą pamiętać specjaliści, odpowiedzialni za transport paliw?
Podczas załadunku konieczne jest użycie specjalistycznej metody ciśnieniowej, zarówno od góry, jak i od dołu. Napełniając cysternę, należy pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni wewnątrz zbiornika, pozwalającej paliwu na swobodne zwiększenie swojej objętości. Zjawisko to jest w stu procentach normalne – powodują je bowiem zmiany temperatury panującej wewnątrz zbiornika. Niezwykle istotny dla bezpieczeństwa transportu paliw jest też optymalny stan pojazdu przewożącego surowiec. Podczas dokładnych oględzin należy upewnić się, że samochód nie jest obciążony, zaś cysterna, w której ma być przechowywane paliwo, nie posiada głębokich rys, pęknięć i innych poważnych uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby zaburzyć szczelność zbiornika.
Oczywiście, reguły związane z transportem paliw dotyczą nie tylko samego przewozu, ale też różnego rodzaju procedur przygotowawczych. Mowa tu chociażby o rozładunku czy przekazaniu przewoźnikowi opróżnionej już cysterny. Normy nakazują również, aby każdy samochód dostawczy był wyposażony w dwie gaśnice proszkowe. Kierowca musi także posiadać wszystkie niezbędne dokumenty przewozowe, zezwolenia oraz świadectwa.
Nie tylko transport drogowy
Globalny rynek nierzadko wymaga od dystrybutorów sięgnięcia po transport paliw drogą morską. Wykorzystując specjalnie dostosowane statki, takie jak gazowce, zbiornikowce oraz tankowce, możliwe jest sprawne dostarczenie zamówionych paliw do magazynów, mieszczących się w odległych zakątkach naszej planety. Transport drogą morską dotyczy w szczególności ropy naftowej oraz zbliżonych do niej surowców. Podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej transportu drogowego, także i tutaj obowiązują liczne reguły niwelujące ryzyko wycieku paliwa lub groźnego wypadku. Przed rozpoczęciem transportu specjaliści dokonują kontroli szczelności kadłuba, ciśnienia wewnątrz zbiorników oraz temperatury samego paliwa. Międzynarodowy transport ropy naftowej umożliwia również kolej – specjalnie uziemione zbiorniki redukują ryzyko ewentualnej eksplozji przewożonego paliwa.