RUSZTOWANIA

Wysokie, metalowe konstrukcje widzimy niemal każdego dnia nie tylko podczas budowy budynków, ale przy renowacji zabytków, a nawet przy budowaniu scen koncertów. Ktoś bez lęku wysokości musi jednak je bezpiecznie rozstawić i zamontować. Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się bowiem nad zawodem montera rusztowań. Jest to ciekawa opcja szczególnie w czasach, kiedy wielu doświadczonych fachowców decyduje się na wyjazd za granicę.

W JAKI SPOSÓB ZOSTAĆ MONTEREM RUSZTOWAŃ?

Najważniejsze jest ukończenie kursu na montaż rusztowań. Dodatkowo, w zależności od kraju, w którym chcemy pracować - również tego wymaganego za granicą. To dzięki zdanym egzaminom można uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu. Nie dość, że pozyskamy pożyteczne umiejętności, to jeszcze poprawimy swoją pozycję na rynku pracy. Zdarza się, że lokalne urzędy pracy dofinansowują tego typu szkolenia, warto więc mieć to na oku. Jeśli jednak mamy lęk wysokości, albo czujemy się niepewnie na drabinie, raczej nie będzie to praca dla nas.

CZYM ZAJMUJE SIĘ MONTER RUSZTOWAŃ?

Wiele mówi sama nazwa zawodu, ale w praktyce obowiązki montera rusztowań są nieco szersze niż by się wydawało. Nie tylko montuje i demontuje on dane rusztowanie, ale także dba o to, aby korzystanie z niego było bezpieczne, a wcześniej rozplanowuje jego położenie i proces budowy. Nieprawidłowo połączone rusztowanie może stać się niebezpieczne dla pracującej na nim osoby, wobec tego jakakolwiek pomyłka ma szansę skończyć się tragicznie. Jest to więc znacznie bardziej odpowiedzialny zawód niż wiele osób sądzi.

ILE ZARABIA MONTER RUSZTOWAŃ?

Nie ma co ukrywać, że jednym z ważniejszych cech każdego zawodu jest to, ile można w nim zarobić. Zarobki montera rusztowań, jak to często bywa na rynku pracy, mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Istotne jest przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje pracownika, ale też wielkość firmy i jej lokalizacja. Część najbardziej doświadczonych i najlepszych monterów zarabia więcej niż początkujący. Znacznie lepsze warunki zatrudnienia można jednak znaleźć za granicą. W wielu krajach, na przykład skandynawskich, cały czas poszukuje się wykwalifikowanych fachowców.

ZAWÓD DLA KAŻDEGO?

Monter rusztowań czy warto nim zostać to pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jest to jednak z pewnością ciekawa propozycja zawodowa, która nie ma ogromnych wymagań na starcie i gwarantuje stosunkowo łatwe znalezienie pracy, również za granicą. Wystarczy ukończony kurs, nie jest obowiązkowe wykształcenie budowlane. Sama praca z kolei wymaga jednak dużej siły i wytrzymałości fizycznej. Dobrze jest, gdy kandydat nie ma lęku wysokości i dobrze czuje się pracując na otwartych przestrzeniach. Ponadto, umiejętność pracy w zespole, zdolności techniczne, znajomość języków, komunikatywność i odpowiedzialność na pewno będą stanowić ogromne atuty kandydatów ubiegających się o to stanowisko.

Jeśli nie boisz się wyzwań|i chciałbyś być częścią międzynarodowych projektów,|zapraszamy do GLT!

Dlaczego warto zostać monterem - GLT