Rusztowania to konstrukcje wymagające odpowiedniego zabezpieczenia. To właśnie od ich odpowiedniego montażu zależy bowiem bezpieczeństwo pracujących na nich osób. Właśnie dlatego żadne prace budowlane czy remontowe nie mogą obejść się bez czynnego udziału montera rusztowań. To odpowiedzialne stanowisko cieszy się przy tym niesłabnącym zainteresowaniem na rynku pracy, czego dowodem są liczne kursy organizowane w całej Polsce. By tak odpowiedzialne stanowisko szło w parze z godziwymi zarobkami, wielu specjalistów z naszego kraju decyduje się na zostanie monterem rusztowań w Szwecji. Czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Wysokość zarobków w Szwecji

Szwecja, podobnie jak sąsiadująca z nią Norwegia, od lat uchodzi w oczach Polaków za niezwykle atrakcyjne miejsce pracy. Przyczyną są przede wszystkim zarobki, przewyższają kilkukrotnie standardowe stawki oferowane przez pracodawców w Polsce.  Oczywiście wszystko zależy od pracodawcy, a także doświadczenia pracownika. 

Uzyskanie odpowiednich kompetencji

Przed wyjazdem z kraju w celu rozpoczęcia pracy jako monter rusztowań w Szwecji, powinno się ukończyć specjalistyczne szkolenie i zdać egzamin państwowy. To właśnie takie szkolenie umożliwia zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu montażu i demontażu rusztowań, przygotowywania dokumentacji oraz norm BHP. Po zakończeniu szkolenia monter musi zdać egzamin, co pozwoli mu na oficjalne zdobycie niezbędnych kompetencji.

Pozostałe wymogi

Generalnie rzecz ujmując, wymogi związane z rozpoczęciem pracy na rusztowaniach w Szwecji nie odbiegają w znacznym stopniu od wymogów polskich. Monter musi być osobą pełnoletnią, nie bojącą się przebywania na wysokościach oraz posiadającą zaświadczenie lekarskie o możliwości pełnienia zawodu i pracy na wysokości. Nie bez znaczenia jest również umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność, a także sumienność. Należy też pamiętać, że sam zawód montera nierzadko wymaga od specjalistów przebywania na rusztowaniu podczas ulewnych deszczów lub w wietrzne dni. Warto więc upewnić się, że pracodawca, z którym chcemy nawiązać współpracę, zapewnia swoim pracownikom zarówno właściwą odzież roboczą, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

Znalezienie pracodawcy

Przeszukując oferty pracy dla monterów rusztowań w Szwecji, warto zwrócić uwagę nie tylko na same zarobki, ale też inne rzeczy, które może zaoferować pracodawca. Nie należy bowiem zapominać, że zawód ten wymaga od specjalisty najwyższego skupienia. Bardzo istotne jest więc zapewnienie pracownikom zakwaterowania, a także sprawnego dojazdu na miejsce pracy. Dzięki temu nie będzie trzeba martwić się dodatkowymi kwestiami związanymi z pobytem za granicą.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również nawiązywanie współpracy z polskimi firmami realizującymi zlecenia na terenie Szwecji. Opcja ta pozwala na zredukowanie stresu, towarzyszącego nierzadko osobom poszukującym na własną rękę pracy poza krajem pochodzenia. W ten sposób zyskujemy bowiem gwarancję stabilnego zatrudnienia i regularnych wynagrodzeń. Firma GLT oferuje możliwość uzyskania wymaganych szkoleń i rozpoczęcia pracy na rusztowaniach w Szwecji. Zapraszamy więc do odwiedzenia zakładki Pracuj w GLT i sprawdzenia dostępnych aktualnie ofert.

Ile może zarobić monter rusztowań w Szwecji - GLT