Monter rusztowań to zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością. To właśnie ten specjalista czuwa bowiem nad prawidłowym montażem i demontażem rusztowań, a w trakcie samych prac, kontroluje stan techniczny rusztowania. Mimo tego, zawód ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. Powodem jest przede wszystkim duże zapotrzebowanie na monterów, a także wizja wysokich zarobków. Równie dużą popularnością na rynku pracy cieszy się pomocnik montera rusztowań, odpowiedzialny za przygotowywanie placu budowy oraz dostawy elementów. Wiele osób zainteresowanych pracą na rusztowaniach zastanawia się jednak, czy tak odpowiedzialna funkcja wymaga posiadania kilkuletniego doświadczenia. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Zakres obowiązków montera rusztowań

Zarówno sam specjalista, jak i współpracujący z nim pomocnik montera rusztowań zajmują się przygotowaniem prac budowlanych związanych z montażem lub demontażem rusztowania. Trzeba bowiem dobrać odpowiednie elementy rusztowania, a także potwierdzić ich dobrą jakość. Monterzy i pomocnicy przygotowują również teren pod stawianą konstrukcję. Zadaniem montera rusztowań jest także kontrola przebiegu prac montażowych lub demontażowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku wykorzystuje również specjalistyczne złączki i klamry w celu łączenia ze sobą elementów rusztowania. Monter układa też oraz zabezpiecza podesty robocze. W trakcie przeprowadzanych prac specjalista ten kontroluje na bieżąco stan rusztowania, zapobiegając tym samym nagłym wypadkom. Po zakończeniu budowy monter jest także odpowiedzialny za prawidłowy demontaż całej konstrukcji.

Na co trzeba się przygotować, chcąc zostać monterem rusztowań?

Osoby poszukujące ofert pracy dla montera rusztowań bez doświadczenia muszą pamiętać, że zawód ten jest tak samo odpowiedzialny, jak potencjalnie niebezpieczny. Właśnie dlatego istnieją konkretne wymogi, które powinien spełniać monter. Musi być on osobą pełnoletnią, o wykształceniu minimum podstawowym, niebojącą się wysokości i posiadającą zaświadczenie od lekarza medycyny pracy potwierdzające możliwość wykonywania takiego zawodu. Ważna na tym stanowisku jest także zdolność do pracy w zespole oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków.

Czy wymagane jest doświadczenie?

Przeglądając oferty pracy dostępne w sieci, z pewnością niejednokrotnie zetkniemy się z pracodawcą poszukującym monterów rusztowań bez doświadczenia. Jak się bowiem okazuje, zawód ten mogą pełnić nawet osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały na rusztowaniach. Jest to spowodowane tym, że podstawą uzyskania wymaganych uprawnień stanowi ukończenie specjalistycznego kursu. W trakcie szkolenia, podzielonego zarówno na część teoretyczną, jak i praktyczną, kursant poznaje wszystkie istotne zagadnienia z zakresu BHP, dokumentacji technicznej oraz konstrukcji różnego rodzaju rusztowań. Po zakończonym szkoleniu można podejść do egzaminu państwowego, aby dowieść opanowanej wiedzy, a także uzyskać niezbędne uprawnienia.

Firma GLT S.A. Sp. k. oferuje możliwość rozpoczęcia pracy na stanowiskach: monter rusztowań oraz pomocnik montera rusztowań. Oferowane przez nas szkolenia gwarantują kandydatom do pracy zatrudnienie, umożliwiając tym samym przyszłym pracownikom nieposiadającym doświadczenia zdobycie niezbędnej wiedzy. Zapewniamy przy tym stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Realizujemy zarówno projekty w Niemczech jak i w Szwecji, gwarantując monterom i ich pomocnikom wysokie wynagrodzenie. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy.

Zobacz aktualne oferty pracy w GLT:

Jak zostać monterem rusztowań bez doświadczenia? - GLT